Istorijska godina za srpske borce na Olimpijskim igrama
Mada je za mnoge 2016. godina bila katastrofalna, jer smo ostali bez mnogih velikih imena, uz ratove i razaranja po svetu, za srpski olimpijski sport, naročito borilačke veštine, ova godina je bila najbolja u istoriji.
Tu se, naravno, misli na samostalnu Srbiju, ne kao deo bivših državnih tvorevina. U 2016. godini naša zemlja je osvojila ukupno osam medalja, a čak dve su bile iz borilačkih sportova. Prvu medalju u grčko – rimskom stilu sa OI, posle 32 godine „suše“, doneo je Davor Štefanek i to zlatnu!
On je u Riju u kategoriji do 66 kilograma, prvo savladao Japanca Inuea sa 9:0. U četvrtfinalu je sa 6:2 bio bolji od Nemca Šteblera, da bi u polufinalu sa 7:0 savladao Bolkvadzea iz Gruzije. U velikom finalu naš rvač je u neverovatno teškom okršaju pobedio Jermenina Migrana Arutjunana. Rezultat je bio 1:1, ali je Štefanek poslednji poentirao i tako došao do zlatne medalje, prve posle 32 godine čekanja.
Tekvondo je sport koji je tek 1988. godine prvi put uvršten u porodicu Olimpjskih sportova. U našoj zemlji se vežba od 1983. godine, a savez je osnovan 1985. Samo 29 godina kasnije Srbija je na Olimpijskim igrama u Londonu već došla do prve medalje, i to zlatne. Milica Mandić bila je najbolja u kategoriji preko 67 kilograma, ali taj uspeh nije uspela da ponovi u Riju.
Ali, radost našoj zemlji donela je Tijana Bogdanović, koja je sa samo 18 godina stigla do srebrne medalje u kategoriji do 49 kilograma.
http://www.u-klinchu.rs/2016/11/29/ocekuju-se-bolji-dani-i-i-grupa-sportova-za-tekvondo/
Ona je u preliminarnoj rundi sa 3:2 pobedila azerbejdžanku Patimat Abakarovu, zatim je u četvrtini napravila neverovatan rezultat pobedivši dvostruku olimpijsku i svetsku šampionku Vu Đingju sa ogromnih 17:7, da bi u polufinalu bila bolja od Meksikanke Manjares.
U finalu je radila sa Kim So Hui iz Južne Koreje, i u meču sa kontrovetnim krajem izgubila sa 7:6.
Srbije je na OI u Riju imala još dovjicu predtsavnika u rvanju, Viktora Nemeša i Kristijana Frisa, koji nisu ušli u borbu za medalje.
Jedini džudista iz Srbije bio je Aleksandar Kukolj, koji je zaustavljen u trećoj rundi u kategoriji do 90 kilograma.