LIČNI STAV Dušan Vasiljević: „Devizne patriote“
Piše: Dušan Vasiljević
Po bokserskim kuloarima i na društvenim mrežama rasplamsala se polemika i podelila mišljenja u vezi sa angažovanjem inostranih boksera za reprezentaciju Srbije.
Rukovodstvo Bokserskog saveza Srbije namerava za naredna međunarodna takmičenja da angažuje šestoro stranaca, četvoricu u muškoj i dve u ženskoj konkurenciji. Po domaćim bokserskim kuloarima se priča da je reč o takmičarima i takmičarkama iz Rusije.
Posebno me je potaklo na razmišljanje mišljenje Miodraga Perunovića, nekadašnjeg amaterskog vice šampiona sveta i osvajača zlatne i srebrne medalje na prvenstvima Evrope. U vezi s idejom dovođenja stranaca jednom rečenicom pokazao je šta misli: „Kićenje tuđim perjem“! S moralne tačke gledišta stav legendarnog Peruna je apsolutno opravdan.
U vreme globalizacije, slobodnog protoka kapitala, robe, ljudi i informacija, razlicito tumačenje moralnih normi je opšta pojava. Davno su uočene pojave naturalizacije kvalitenih sportista, ne samo u boksu. Koliko je tek primera u fudbalu, košarci, atletici, tenisu… tim pre se potez rukovodstva BSS ne može smatrati revolucionarnim.
Sa stručne tačke gledišta, mnogi domaći treneri su zabrinuti za sudbinu bokserskih učenika, uz sumnju da će im strani borci završiti karijeru pre nego što su je i započeli. Da su treneri koji ne podržavaju angažman stranaca opravdano zabrinuti, u dobroj meri potvrđuju rezultati sa nedavno završene Super lige Srbije, gde su stranci bili enigma u ringu za domaće borce.
Rukovodstvo BSS se prilikom odluke da angažuje borce iz Rusije rukovodilo idejom da je potrebno osvojiti medalju na predstojećem seniorskom Prvanstvu sveta, koje bi naredne godine trebalo da se održi u Beogradu. S obzirom da bokseri iz Srbije nisu poslednjih 25 godina na seniorskim takmičenjima osvojili medalju, ne samo na Svetskom prvenstvu, već i na Olimpijskim igrama i Evropskom šampionatu, odluka rukovodstva BSS ima logiku.
Poslednju veliku medalju od boksera iz Srbije osvojio je Slaviša Popović 1995. na Svetskom prvenstvu u Berlinu, bronzu u tada aktuelnoj polusrednjoj kategoriji (do 71 kg). Hoće li dogodine na SP u Beogradu neko od „deviznih patriota“ na privremenom radu u Srbiji, prekinuti četvrt veka dugi post, pokazaće vreme.
Medalja sa Svetskog prvenstva srpskom boksu bi donela benefite, počev od najvažnijeg – finansijskog. Bokserski savez napredovao bi u rangiranju kada je reč o programskom finasiranju godišnjeg takmičarskog budžeta, a što bi dalo perspektivu mladim bokserima i domaćim stručnjacima da se usavršavaju i postižu rezultate u daleko komfornijim uslovima.
Vera u bokserski potencijal Aličića, Poletana, Ametovića, Dašića, Savića, Babića i ostalih domaćih boraca ne može da traje u nedogled, potrebno je opravdati je u ringu. Svi koji su za oslanjanje na domaće bokserske snage u odnosu na strance, imaće priliku da tu teoriju opravdaju rezultatima na predstojećem pojedinačnom seniorskom prvenstvu države koje će biti održano u Smederevu od 28. do 31. oktobra.
Pod uslovom da i Rusi poslednjeg vikenda oktobra doputuju u Jerinin grad i u ringu opravdaju reputaciju „spasilaca srpske bokserske časti“.